Memory Coder (Hafıza Kodlayıcı)

Yazının güncel yeri için...
http://www.kurgu-bilim.com/memory-coder-hafiza-kodlayici/

Tor e-kitaptan okuduğum 7. öykü, kitabın 27. öyküsü ve Jessica Brody tarafından yazılmış.
639. sayfada başlayan öykü 8 sayfa uzunluğunda olmakla beraber kitabın en kısa öykülerinden biri.

Öykü, belirtilmeyen bir zamanda, gizlilik seviyesi yüksek işler yapan bir firmada geçiyor ve 2 bölümden oluşuyor. Birinci bölümü, gizlilik dereceli bilgilere yetkisi olmadan ulaşan veya ulaşma riski olan insanların hafızalarını değiştiren sistemi geliştirmiş ve bu sistemi işleten bir yazılımcının bakış açısından dinliyoruz. İkinci bölüm hakkında açık vermeden bilgi vermek zor olduğundan hiç bahsetmeyeceğim.Günün birinde genç bir kuryenin hafızasından sildiği bilgi yazılımcının çok ilgisini çekiyor. Bu bilgi, kendi şirketinde çalışan, tanımadığı, dünyanın en güzel kadınının yüzü. Elinde sadece kuryenin kimlik bilgileri, hangi tarihte ilk defa şirketlerine geldiği gibi kısıtlı bilgiler var ve bu bilgileri kullanarak kadına ulaşmaya çalışıyor.

Eğlenceli bir öğle tatili geçirmeme sebep olan bir öykü olsa da, oldukça yüzeysel, bilim kurgudan çok aşk konusunun işlendiği, kafada oluşan soru işaretlerinin cevap bulmadığı bir öyküydü. Yine de hızlı okunur olması nedeniyle okunmasının çok da vakit kaybı olmadığını söyleyebilirim.

Tor e-kitapla birlikte bir çok yeni kadın bilim kurgu yazarıyla tanıştım. Ortak özellikleri olarak, bilim kurgunun içerisine aşk temasını yapay ve zorlama olmadan çok rahatlıkla yerleştirebilmeleri olduğunu söyleyebilirim. Daha önce okuduğum uzun seriler haricinde bu durumla karşılaşmadığımı da itiraf etmek durumundayım ki bu benim çok hoşuma gidiyor..Ve vakit buldukça okumaya devam ediyorum.

Geriye 151 öyküden sadece 144 tane kaldı, beğendiklerimi süzüp paylaşmaya devam edeceğim.

İyi okumalar,


Etiketler: , ,